Chůdové kořeny

Chůdové kořeny jsou typickým úkazem pralesního porostu. Jsou pozůstatkem divokého mládí stromků, které zakořenily na ztrouchnivělých kmenech, pařezech a vývratech. Zetlelá dřevina jim umožnila zachycení a počáteční růst, ale s přibývajícím věkem se stromky snažily uchytit na pevnějším základu a zkusmo vyháněly kořeny kolem kmene. Po úplném zvětrání a rozložení „mateřského pařezu“ zůstaly jen chůdové kořeny. Tolik tradiční interpretace.

Starý jazyk stromů

Starší výklady ale vycházejí z pevnějšího základu. Podle nich v noci staré stromy ožívají a s temným mručením se vydávají na truchlivou pouť lesem. Jednou za sto let se schází na tajném místě a vedou poradu v řeči, které nikdo nerozumí. Je to starý jazyk stromů. Místo sykavek užívají jehličí a listí a nosovky vyslovují tak, že si větvemi zacpou dírky po datlovi. Obsah jejich rozhovorů není znám, ale soudí se, že mluví jen o vážných věcech. Dost možná si ale vyprávějí pralesní vtipy. Těžko říct. Jejich černému boubínskému humoru bychom asi také nerozumněli.

Ukázky:

Jak se k nám dostanete

mapa polohy Boubínského pralesa Podrobná mapa
Hotel Kuba
Cena od: 500 Kč os./noc
Hotel Zlatá hvězda Vimperk
Cena od: 420 Kč os./noc
Hotel Terasa
Cena od: 420 Kč os./noc
Přidat hotel 

Vybíráme z fotogalerie

Všechny fotografie

Víte že…

Víte, že České Švýcarsko křižují cyklotrasy? Po značených cyklistických stezkách se můžete vydat na výlet nedotčenou přírodou a vychutnat si přitom také prohlídku ne jedné kulturní či historické zajímavosti.